Hitachi HDS721025CLA682 Technical Details:
  • Hard Disk Model: HITACHI HDS721025CLA682
  • Disk Family: Deskstar 7K1000.C
  • Form Factor: 3.5″
  • Capacity: 250 GB (250 x 1 000 000 000 bytes)
  • Number Of Disks: 1
  • Number Of Heads: 1
  • Rotational Speed: 7200 RPM
  • Rotation Time: 8.33 ms
  • Average Rotational Latency: 4.17 ms
  • Disk Interface: Serial-ATA/600
  • Buffer-Host Max. Rate: 600 MB/seconds
  • Buffer Size: 8192 KB
  • Width: 101.6 mm (3.98 inch)
  • Depth: 147 mm (5.79 inch)
  • Height: 26.1 mm (1.02 inch)
  • Weight: 400 grams (0.88 pounds)
  • Required Power For Spinup: 3300 mA
  • Power Required (Seek): 7 W
  • Power Required (Idle): 5 W
  • Power Required (Standby): 2 W